Ansvarsområder og arbejdsopgaver
Peter er erhvervschef i Silkeborg Business, og udgør ledelsesgruppen sammen med direktøren.
Peter har været med til at skabe fremdrift og udvikling siden 2007, og har dermed en meget stor viden om historien, vores medlemmer og den udvikling som foreningen og Silkeborg har gennemgået. Peter brænder for at gøre en forskel for Silkeborgs erhvervsliv og de mennesker der står bag, og for at Silkeborg er det bedste sted at drive virksomhed.
Så han kan svare på det meste, og det nyder vi alle godt af. Hans primære ansvarsområder er relationer og forretningsudvikling, herunder vores ledersparringsgrupper, Business100 og ikke mindst sikring af samarbejdsaftale med Silkeborg Kommune.
Peter er den driftssikre mand, som med overblik og indsigt, er med til at sikre fokus og fremdrift.
Faglig baggrund og erfaring
Peter er uddannet Cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet, hvor han også har læst en MBA i økonomi og ledelse.
Han har tidligere arbejdet i Erhverv Randers, hvor han var med til at samle kræfterne i en ny foreningsforening.
Peter er meget fokuseret på kvalitet og sikrer, at vi når i mål med alle opgaver. En kæmpe styrke i en organisation, som sætter ”mange skibe i søen”.
Personligt
Peter bor i Virklund og er far til tvillinger på 15 år. Han en både en super far - og han gør også hvad han kan for at sikre at han altid er i god form. Peter løber og svømmer i den dejlige natur omkring Virklund, og fitnesscentret får ofte et visit.
Han elsker sine 2 børn og er kæreste med Tilde. Han har en god vennekreds, som han holder af at mødes med og hygge.
Peter elsker sit arbejde og man kan godt påstå at Silkeborg Business og Peters DNA er sammensmeltet.
Han har et lyst sind og skaber altid god stemning på arbejde, hvor man ofte kan høre ham gå og fløjte på det gamle rådhus.
Fun fact: Før hans studier, arbejdede han i 9 mdr. som vært i Restaurant Walt Disney & Caseys Corner i Disneyland Paris. Service og god kundeoplevelse er noget Peter brænder for.