Fra idé til en virksomhed i vækst med Rasmus Beckmann

6.
marts

Fra idé til en virksomhed i vækst – som teenager

Kom og hør hvordan Rasmus Beckmann er gået fra en simpel idé til en virksomhed i vækst som teenager.

Som 16-årig startede Rasmus sin egen virksomhed, og efterspørgslen blev så stor, at han måtte afvise kunder. I dag har han opbygget en succesfuld forretning med flere ansatte, hvor han nu hjælper andre unge med at tage springet ind i iværksætterlivet.

I oplægget deler Rasmus åbent ud af sine erfaringer om at starte virksomhed fra bunden, tage svære valg undervejs, skabe vækst og turde satse på sig selv.
Det er et oplæg, der viser, at iværksætteri ikke handler om alder – men derimod om handling, mod og viljen til at lære undervejs.

Traditionen tro vil vi invitere alle ungdomsuddannelserne i Silkeborg Kommune til et særligt inspirationsarrangement. Det er målrettet for dig der arbejder med innovation og iværksætteri,og synes det er spændende eller allerede har gang i at starte en virksomhed samtidig med studiet.

Formålet er at vise, hvor mange forskellige veje der findes ind i iværksætteri. Det handler ikke kun om store idéer og investeringer, men også om mod, kreativitet og lysten til at skabe sin egen vej. Derudover også give indsigt i, at iværksætteri kan opstå overalt og på mange forskellige uddannelsesinstitutioner.

Arrangementet er forbeholdt unge, der er i gang med en uddannelse og arbejder med innovation og iværksætteri, samt deres lærer.

Der udbydes 200 pladser til arrangementet.

 

Kontakt og spørgsmål

Har du spørgsmål, så ræk endelig ud. Camilla er ansvarlig for arrangementet, og du er velkommen til at kontakte hende ved spørgsmål og for hjælp. Kontaktoplysninger ses nedenfor.

Arrangementet er i samarbejde med College360 

Kontakt

Dato og tid

6. marts 2026
11:45
- 12:50

Sted

College360, HHX Silkeborg, auditoriet
Bindslevs Plads 1, 8600 Silkeborg

Pris

Arrangementet er gratis at deltage i, men kræver tilmelding.

Tilmelding

Øvrige arrangementer